Ciekawe miejsca w Wysowej

Cerkiew w WysowejW centrum miejscowości, przy drodze do Blechnarki znajduje się cerkiew z 1779 roku pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Przy cerkwi 400-letnia lipa drobnolistna - pomnik przyrody.

Przy drodze do Huty Wysowskiej drewniany kościół pw NMP wybudowany w latach 1936-38 wg projektu Zdzisława Mączeńskiego, nawiązujący stylem do budownictwa sakralnego Beskidu Niskiego.

Warto także zwrócić uwagę na ciekawą roślinność w pobliżu źródła "Aleksandra", na skraju parku zdrojowego. W niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku, mieszczący obecnie restaurację i niewielki hotelik.

Karczma Gościnna ChataW centrum miejscowości znajdują się karczmy: "Gościnna Chata" i "Dziurnówka". W pierwszej można spróbować smakołyków kuchni łemkowskiej, druga serwuje tradycyjne potrawy góralskie. 

Karczma DziurnówkaNiektóre ulice i ścieżki Wysowej to znakomite punkty widokowe na okoliczne góry. Wspaniała panorama rozpościera się spod sanatorium "Biawena". Widać z tego miejsca na południu wznoszącą się Stebnicką Magurę (900 m) na Słowacji, z wyróżniającą ją wieżą na szczycie. Następnie Płaziny (825 m), Buków Garb (764 m), Busov (1002 m), Jawor (723 m), Cigelkę (807 m), Lackową (997 m), Ostry Wierch (938 m), Biała Skała (903 m) i Bziany (740 m). Panoramę zamyka na północy Dzielec (717 m).

Piękna panorama rozpościera się także z miejsca, gdzie usytuowane są pensjonaty "Anna Maria" i "Ramis". Z tego miejsca widać: od południowego wschodu: Wysotę (784 m), następnie Czarny Dział (706 m), za którym na horyzoncie majaczy Jaworzynka (869 m), obok wznosi się Kozie Żebro (847 m). Bezpośrednio nad Wysową widać Gródek (712 m).

Panorama Wysowej

Zdjęcie i opis: Marcin Lesiak

 

NOCLEGI