Wody mineralne w Wysowej

Pijalnia wód mineralnychWiększość wysowskich wód mineralnych to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe o zróżnicowanej zawartości substancji stałych. Są w Wysowej także szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienne oraz wodorowęglanowo-sodowo-wapienne.

W Polsce do wód mineralnych zalicza się wody gruntowe zawierające sole mineralne i gazy w sumie w ilości nie mniejszej niż 1 g na litr albo wyróżniające się temperaturą ponad 20°C lub zawartością minimalnej choćby ilości składników o szczególnej aktywności farmakologicznej np: bromu, jodu, itp.

Wody mineralne Wysowej uznane w 1963 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej jako wody lecznicze, wydobywają się na powierzchnię w formie źródeł lub udostępniane są przy pomocy studni wierconych. Aktualnie w uzdrowisku jest 14 ujęć, a do najbardziej znanych należą:

  • Henryk - 0,62% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, borowa. Ujęcie posiada charakterystyczną drewnianą obudowę. Woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.
  • Franciszek - 1,61% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, bromkowa, borowa. Ujęcie w charakterystycznej obudowie znajduje się na skraju parku zdrojowego. "Franciszek" zalecany jest w chorobie wrzodowej i przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dyskinezie dróg żółciowych, zaburzeniach perystaltyki przewodu pokarmowego (zaparcia), uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.
  • Aleksandra - 2,46% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowa, sodowa, bromkowa, jodkowa, żelazista, borowa.
  • Ujęcie Józef IJózef I - szczawa 0,19% wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowa, borowa. Najstarsze ujęcie wody mineralnej w Wysowej wykonane w 1921 roku. Woda zalecana w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej i innych chorobach urologicznych.
  • Słone - 0,20% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, borowa, siarczkowa.
  • Józef II - 0,51% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, żelazista, borowa.
  • Bronisław - 0,16% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, manganowa, borowa.
  • W-24 - 0,15% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, borowa. Butelkowana woda z tego ujęcia występuje pod nazwą "Wysowianka", która między innymi orzeźwia, gasi pragnienie, ułatwia trawienie i pobudza apetyt. "Wysowianka" reguluje przemianę materii, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, wykazuje lecznicze właściwości w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także chorobach metabolicznych takich jak: dna moczanowa  i cukrzyca. W naturalny sposób uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu.

Skuteczność leczenia wodami mineralnymi zależy od ich dawkowania, sposobu użytkowania, właściwej diety, dlatego kurację należy przeprowadzać według zaleceń lekarzy i przez nich musi być ona kontrolowana.

W Wysowej leczy się choroby układu oddechowego, trawienia oraz układu moczowego.

Do podstawowych zabiegów przyrodoleczniczych należą:

  • kuracja pitna wodami leczniczymi
  • kąpiele mineralne
  • okłady borowinowe
  • inhalacje
  • masaże suche i podwodne
  • natryski wodolecznicze

W 2006 roku wybudowano pijalnię wód mineralnych. Poprzednia spłonęła w 1963 roku. W pijalni korzysta się odpłatnie z wód ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Z wód mineralnych można także korzystać bezpłatnie w ujęciach znajdujących się na terenie parku zdrojowego, są to: Józef I, Bronisław, Aleksandra. Trzy ujęcia posiadają stylowe zadaszenia: Franciszek, Henryk, Józef I.

Nazwa pierwszego upamiętnia propagatora walorów leczniczych Wysowej - prof. Franciszka Kokota ze Śląskiej Akademii Medycznej. Drugie źródło nosi imię badacza wysowskich wód - geologa, prof. AGH Henryka Świdzińskiego.

 

NOCLEGI